RAMAZAN AYININ FAZİLETLERİ SOHBETİ (Ahmet Tomor Hocaefendi)

İslamda ay deynce hicri aylar kameri aylardır islamda, ayların bazı günleri diğer aylardan daha fazla faziletleri olur mesela şaban ayının 1.2.3. günleri bayramdır, zilhiccenin 9. günü arifedir 10. günü kurban bayramı olur, recep ayının ilk cuma gecesi gibi geceler kıymetli olur. Ramazan ayına girince ramazan ayının her günü özel her günü her saati her dakikası her saniyesi kutsal ve kıymetlidir. Senede bir defa geliyor bir ay buna müslümanların 4 elle sarılması gerekiyor bu ay müslümanlar için kurtuluş, Can simididir Ramazan Ayı. Bu sebeple çok iyi değerlendirmek gerekir. Mesela bir kimse gurbete çalışmaya gider para kazanır ama gelirken parayı hırsıza kaptırır çaldırır, bu kimsenin bütün emekleri boşa gider, ramazan ayı boyunca Allah için çalışarak, aç kalarak, ibadet ederek, zorluklara katlanarak bir çok sevap kazanır fakat ramazandan sonra bu vaziyetini korumaz ise bütün kazandıklarını ziyan etmiş olur Allah korusun.

Herşeyin bir zirvesi vardır Ramazan ayınında hergünü kutsaldır fakat öyle bir gün vardırki o gün dieğer günlerinin hepsinin üzerindedir, o gece nedir muhteremler? Kadir  Gecesidir. Bin aydan daha hayırlıdır kadir gecesi, bir ömre bedel yani, şimdi geceler kısa eskiye nazaran daha kolay geceyi ibadet ile geçirmek o gece akşam namazını cemaatle kılsa bin kere cemaatle kılmış gibi sevap almış olur. Akşam ile imsak arası bin aya bedeldir o sebeple o geceyi özellikle ibadetle geçirmek gerekir. Ramazının evveli Rahmet hadisi şerifte buyrulur. Ramazanı şerif gelmeden önce nasılki bir yemek yapıldığında güzel yemek kokuları önceden gelir ise o misal Ramazandan evvel Rabbimin rahmeti tecelli eder ve o güzelliği müslümanlar hisseder. Ramazanı şerifin ortası Mağfirettir, günahlardan bağışlanma ikinci 10 günü mağfirettir, Ramazanı şerifin sonu ise Cehennemden Azad tır buyuruyor sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed S.A.V Efendimiz son 10 günü kurtuluştur tabi bir mücadele gerekir cehennemden kurtulmak için. Tabi bize söylemesi kolay gelir bunu. Nasıl ki bir adamın evi yanar çoluğu çocuğuda evin içindedir Allah korusun bu kimse o ateşte çocuğu ve kendi yanmasın diye çok korkar belkide hayatının en korku dolu anlarını yaşar o ateşten çıkmak için can ile baş ile çalışır ve ailesini kurtarır kendini kurtarır o ateşten işte muhteremler biraz düşünürsek cehennem ateşinin o evdeki dünya ateşinden dahamı az olduğunu düşünüyorsunuz peki cennetin o yanan evinizden daha değersiz olduğunumu düşünüyorsunuz cehennem allah muhafaza buyursun dünya ateşine benzemez onun ateşi dünya ateşinden yüzlerce binlerce kat daha fazla acı verir ve dünyadaki gibi bir kaç saniye yanayım öleyim yok o acı sonsuz muhteremler Allah korusun ne cehennemde ateş biter nede sende can Allah muhafaza buyursun halimiz nice olur o azaba çarptırılırsak yada ailemiz en sevdklerimiz o azaba çarptırılırsa halleri nice olur işte dünya ateşinden bu kadar korkan insan oğlu neden cehennem ateşinden korkupta allaha yönelmez neden hala günah işler neden hala allaha isyan eder şaşarım tabi bunun cevabıda belli ya nefis ve şeytan  daima kötüyü emreder hepimiz yeri geliyor büyük yeri geliyor küçük günahlar işliyoruz yada işlemekteyiz allah korusun mesele bir an önce tövbe edip doğru yolu bulup allaha yönelmek allahın emrettiklerini yapmak yasak kıldığı şeylerden kaçınmak şeytana ve nefsine uymamak gerek ancak bu şekilde azgın cehennem ateşinden kurtulur insan oğlu rabbim bizleri Cehennem ateşinden muhafaza buyursun inşeallah. Özellikle Ramazan ayının son on günü çok çalışmamız lazım cehennem ateşinden korunmamız için Peygamberimiz S.A.V Ramazanın son 10 günü itikaf yaparmış son on günü camide kalırmış. 

Ramazanda cennetin kapıları ardına kadar açılırmış Cennete giriş kolaylaşıyor ve Cehennem kapıları kapanıyor giriş zorlaşıyor demek oluyor bu muhteremler. Birde Ramazan Ayında Şeytan bağlanıyor gerçekten bağlanıyormu şeytan etkisiz  bırakılıyor muhteremler etkisi gidiyor şeytanın. Ne kalıyor Nefsi Emmareh onuda inşallah oruç ile nefsimizi dizginliyoruz.

Hz. Muhammed Efendimiz S.A.V. Buyuruyor Herşeyin Bir Zekatı Vardır Bedenin Zekatı da Oruçtur.

Daha detaylı bilgi için lütfen yukarıdaki Ahmet Tomor Hocamızın Ramazan Ayının Faziletleri sohbetini izleyiniz...

Yorumlar

  1. KAYITLI YORUM BULUNAMADI

( Sizin Görüş ve Önerileriniz Bizim İçin Çok Önemlidir O Sebeple Yorumlarınızı Bizden Esirgemeyiniz )
Yorum Yaz