• Kurayş Suresi Okunuşu, Anlamı ve Faziletleri
2702.2018

Kurayş Suresi Okunuşu, Anlamı ve Faziletleri

Lii lafi Kurayş Suresi Okunuşu, Anlamı ve Faziletleri

Kureyş Suresi

Bismillahirrahmanirrahim
"Rahman ve rahim olan Allah'ın Adıyla"

Li'î lâfi Kurayş 
"Kureyş'e kolaylaştırıldığı için."

Îlâfihim rihleteşşitâi vessayf
"Kış ve yaz seferleri onlara kolaylaştırıldığı için"

Felya'budû rabbe hâzelbeyt
"Bu Kâbe'nin Rabbine kulluk etsinler"

Ellezî et'amehum min cû'in
O ki, kendilerini açlıktan kurtararak doyurdu.

ve âmenehum min havf
"ve onları her korkudan emin kıldı."

 

Kureyş Suresi Fazileti

Kureyş Suresi Fazileti, Yüce Allah (c.c.) dua eden kulunun derdine derman verir. Sure İslam tarihinde Mekke'de nazil olan ve dört ayetten oluşmaktadır. Peygamberimizin kabilesi olan Kureyş'e verilen ahlak kuralları, nasihatler, dünya ve ahiret hakkında bahsedildiği için bu isimle anılmıştır. Kureyş suresi  her sıkıntımızda, yardıma ihtiyaç duyduğumuz her anımızda, her derdimize çare arayışımızda, bolluk ve bereketi içinde olan hadislerde rivayet edilen bu sure okunduğu zaman okuyan ve dinleyen kişiye manevi armağanlar bahşedilmiştir. Allah'a her sığındığımızda insanları açlıktan kurtararak beslemiştir ve her tehlikeye karşı koruma sağlamıştır. Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki; Eğer düşman ansızın saldırırsa onlardan korkmayın ve şöyle buyurur; "Bismillahirrahmanirrahim" "Rahman ve Rahim Olan Allah (c.c.)'ın adıyla"

Kureyş Suresi Hakkında; "İlafihim rihleteşşitai vessayf Felya'büdu rabbe hazelbeyt Ellezi et'amehüm min cu'in ve amenehüm min havf" Dünya hayatında ve ahirette de müjde onlarıdır. Burada belirtilen müjde rüyadır ve kişi onu görür veya kendisine gösterilir. Kabir azabından veya sebep olan günahlara karşı engeldir. Bir kurtuluş sebebidir. Hiçbir kimse nerede ve nasıl öleceğini bilemez. Hiçbir kimse yarın ne olacağını bilemez. Yüce Allah (c.c.) Rahimlerde olanı bilendir. Yağmuru O indirir. Her şeyi bilendir. Her yapılan iyilik ve kötülük aynı değildir.


En iyisi ne ise kötülük onunla önlenir. O zaman bilinir ki düşman arasında kalmış dahi olsa sanki en yakın Dost'un olmuştur. Yüce Rabbimiz Kureyş'lileri korkularından kurtardığı ve doyurup açlıktan kurtardığı vurgulanarak Allah'a ibadet etmeleri emredilmiştir. Kureyş suresi fazileti ile ilgili helal sihirlerden oluşan ve rahmet kapısını açmaya arzu ettiğimizde sabredenlerden başkası kavuşamaz. Yine en iyisini Rabbimiz bilir. Allah dualarınızı kabul etsin.

 

Kureyş Suresi Fazileti;

  • Bu sureyi her gün 7 kere okuyan kimse, kötülerin şerrinden korunmuş olur.
  • Bir kimse, herhangi bir şeyin üzerine Kureyş suresini yedi kere okur ve üfürürse, bereketli olur.
  • Bir kimse, bu sureyi yiyeceklerin üzerine üfürürse, o yiyeceklerden gelecek olan hastalıklardan korunur.
  • Güzel ahlaka sahip olmak, musibetlerden emin olmak ve zenginlik için yedi kere okunur.
  • Bir kimse, fakirlikten korunmak, açlıktan kurtulmak için her gün 21 kere okunmalıdır.
  • Bu sure böbrek hastalıklardan şifa bulmak isteyen bir kimse için, okumaya devam etmelidir.
  • Evhamlı olanlar ve unutkanlıkları olanlar, gülsuyu karışımına yazıp, yağmur suyuna koyarak içilirse dertlerine şifa olur.
  • Her kim Cuma gecesi yatsı namazından sonra bu sureyi 1000 kere okur ve abdestli olarak yatarsa, Resulullah (s.a.s.)'i rüyasında görür.

Yorumlar

  1. KAYITLI YORUM BULUNAMADI

( Sizin Görüş ve Önerileriniz Bizim İçin Çok Önemlidir O Sebeple Yorumlarınızı Bizden Esirgemeyiniz )
Yorum Yaz