İhlas Suresi ve Fazileti

İhlas Suresi ve Fazileti - Ahmet Tomor Hoca. Kitap detaylarına ulaşmak indirmek ve okumak için tıklayınız.

Eser Detayı

 • Yazar : AHMET TOMOR
 • Çevirmen :
 • Yayın : Erkam Yayınları
 • Fiyat : ÜCRETSİZ
 • Görüntülenme : 1907
Sipariş Ver

Kitap Detayları

İhlâs Sûresi’nin Sebeb-i Nüzûlü (İniş Sebebi)

     Allah (c.c.), madde ve madde ötesi (metafizik) âlemlerin odak noktası ve kâinat ağacının meyvesi olan insanı ahsen-i takvim (en güzel şekil) de yarattı, eşref-i mahlûk (varlıkların en şereflisi) kıldı ve akıl duygusu ile bilinçlendirip yeryüzüne halife (egemen) ve o güzelim cennete aday yaptı.

     Ne yazık ki yaradılış amacından sapıp elleri ile yonttukları dikili taşlara (heykellere) ilâh diye tapınacak kadar alçalan ve cehennem çukurlarını o güzelim cennet bahçelerine tercih eden Mekke müşrikleri: “Ya Muhammed! Senin bizi davet ettiğin Rabbin altından mı, gümüşten mi?” diye bir soru yöneltince, Allah (c.c.) İhlâs Sûresi’ni inzal buyurdu (indirdi).

İhlâs Sûresi’nin Çok Kısa Meâli

     Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adı ile, “(Ya Muhammed!) De ki: O Allah birdir. Allah samed’dir. (her şey O’na muhtaç, O hiçbir şeye muhtaç değildir). (Allah) doğurmadı ve doğurulmadı. Hiçbir şey O’na küfüv (denk, eş) olmadı.”

KİTABI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Eğer Bu Kitap Hoşunuza Gittiyse Lütfen Paylaşın

Diğer Eserler

İmam Gazali Eserleri Açıklama

 • İhya'u Ulum'id-Din (4 Cilt)

  Üç şey kimde bulunursa onun imanı kemâle ermiştir: Allah rızası uğrunda kötüleyenlere aldırmamak, ameliyle riyâkârlık etmemek, biri dünya diğeri âhiretle alâkalı iki şey arz edildiğinde, âhiretle alâkalı olanı seçmek.

  Dilin Afetleri (Dil Belası)

  Okundukça Susturan Eser İmam Gazali Dilin Afetleri Kitabı. Kitap detaylarına ulaşmak indirmek ve okumak için tıklayınız.

  Ölüm ve Ötesi

  ‘‘Bize nasihat et ey Allah’ın Resulü ’’ diyen Hz. Ömer'e (r.a.) hitaben, Peygamberimiz (s.a.v. ): ‘‘ Nasihat olarak ölüm sana yeter, ey Ömer! ’’ buyurmuştur.Eğer ki bir insan ölümden herhangi bir ibret ve nasihat almıyorsa, başka hiç birşeyden alamaz .

  Kalplerin Keşfi Mukaşefetü'l Kulüp

  Muhteşem bir başyapıt, ayet hadis ve menkibelerle İslami nasıl daha güzel yasamamiz gerektiğini anlatan güzide bir eser