• İmam Gazali Hakkında
 • İmam Gazali Hakkında
 • İmam Gazali Hakkında
2505.2017

İmam Gazali Hakkında

İSLAM DİNİNİN HÜCCET-ÜL-ISLÂM' I BÜYÜK İMAMI İMAM GAZALİ HAZRETLERİ HAKKINDA EN DOĞRU BİLGİLERE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

İmam Gazali Hakkında

İslam dininin en büyük alimlerinden olam İmam Gazali hakkında hayatını detaylı olarak en gerçek, doğru bilgiler ve en doğru bakış açısı eşliğinde sizlere İmam Gazalinin Hayatını yansıtmaya bir nebze olsun çalışacağız. Şüphemiz zerre yoktur ki İmam Gazali Hz. çok büyük alim, allah dostu, evliya islam dininin hüccetül islam ıdır. Hem maddi hem manevi ilmi çok geniş olan bir zatı muhteremdir. Sizlere üzerine basa basa en doğru bilgileri vereceğimizi söylüyorum çünkü internette araştırma yaptığım vakitlerde imam gazali hakkında yazdığım vakit allah onları ıslah etsin bir ateist sayfası çıkıyor ne yazık ki yazdıkları yazıyı okumaya kalktım yazıları tamamen şirk, küfür içeriyor hiç bu kadar içimden beddua etme isteği gelmemişti Güzel Rabbime C.C. havale ediyorum onları. her kimse o pislikler bu güzel zatın örnek şahsiyetin adını lekelemeye çalışıyorlar fakat şunu bilmiyorlar ki altına çamur atsanda o gene altındır onun değerini yitiremezsin. Bizim vazifemiz de inşaallah bu pisliklerin attığı çamuru temizlemektir. Hak ile Batılın mücadelesi Hz. Adem A.S. ın dünyaya inişinden beri devam edegelir mühim olan hangi tarafta bulunduğundur ya hak yolunda olur islam ile yükselirsin ya da allah korusun batıl ile olup inkar ile çürür cehennem ateşinde cayır cayır sonsuza kadar yanar kahrı perişan olursun. Ey insanoğlu aldanma şu kısacık ömrüne ölüm haktır vallahi ölüm her mahlukatın başına gelecektir, mahşer vardır, mahşerde hesap vardır, o hesabı vermek ne kadarda zordur...

Bir insanın fikri ne ise zikride odur derler ya işte bu pislikler İmam Gazali Hz. nin İhya-u Ulumiddin eserinden sadece ufak bir kesintiyi almışlar koskoca altından daha kıymetdar olan o güzel eserin hepsini okudumular bilemem, okusalar bence o şekilde bir yazı yazamazlardı ama diyelimki okudular rabbim kalplerini köreltmiştir göremiyorlardır gerçeği demekki gidipte islama uygun tuvalet adabıyla alakalı metni istibra, istinca gibi açıklamaları çok güzel bir şekilde yaptığı metni pislikler almışlar bizim tuvaletimize bile karışıyorlar diyorlar. Pisliğin içinde boğuluyor farkında değil.

Malesef sitelerine yorum kısmıda koymadıkları için söylediklerini direk olarak reddetmemiz muhalefet olmamız mümkün olmadı bu sebeple bizlerde bu şekilde bir makale yazarak inşaallah Allah'ın C.C. izni ile umuyoruzki imam gazali hakkında yazıldığında bizim sitemiz google da ilk sırada çıkar  ve o bilgi kirliliği şirk ve küfür dolu İmam Gazali Hz. aşağılayıcı yazı zaman ile internet aleminde yok olur gider ve insanlarda inşaallah böylelikle Hak yolunda Allahın izni, bizimde vesilemizle inşaallah dosdoğru şekilde yürümeye devam eder.

Bu yazımızı google da ön sırada çıkması için sürekli güncel tatacağız ve İmam Gazali Hakkında çeşitli bilgiler anektodlar ve yazılar paylaşarak faydalı bir hal almasını sağlayacağız inşaallah saygılarımla...

İsra Suresi 91. Ayet' te Yüce Rabbimin Buyurduğu Gibi

" وَقُلْ جَاء الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ كَانَ زَهُوقًا "

Ve kul câel hakku ve zehekal bâtıl(bâtılu), innel bâtıle kâne zehûkâ(zehûkan).

De ki: “Hak geldi, bâtıl zail oldu (yok oldu). Muhakkak ki bâtıl yok olacaktır (yok olmaya mahkûmdur).”

Taberi, ayetteki hak ve batıl kelimeleriyle ilgili farklı görüşler olduğunu belirterek, bizimde katıldığımız kendi görüşünü özetle şöyle ifade etmektedir. Buradaki Hak Allah C.C.' ın hoşnut olduğu Ona itaat anlamı taşıyan herşeyi kapsar... insanı şeytana uymaktan koruyan her şey Hak, Şeytana boyun eyme sayılabilecek Her şeyde Bâtıldır. Kuran-ı Kerim Hak kı getirmiştir, Allah'ın C.C. elçisi Hz.Muhammed S.A.V. Efendimiz Putperestlere, batıla karşı bütün anlamlarıyla hakkı gerçekleştirmenin ve bütün anlamlarıyla batılın kökünü kurutmanın mücadelesini vermiştir...

Geçdi, isyân ile ömrüm, neye hâlim varacak?

Sızlıyor yaralı gönlüm, onu yokdur saracak.

Mahşer yerinde, zebânîler elinden, yâ Rab!

Eğer etmezsen, inâyet, beni kim kurtaracak?

 

Yorumlar

 1. Ahmet Kar
  31.05.2017 11:05:14

  Yazınızı çok beğendim Allah razı olsun imam gazali hakkında çok güzel bilgiler buldum sitenizde Allah C.C. yolunuzu açık etsin...

 2. Mehmet Okur
  3.10.2017 12:10:01

  Teşekkür ederim allah razı olsun çok faydalı bilgiler imam gazali hakkında çok şey öğrendim sitenizide çok beğendim allah emeği geçen herkesden razı osun.

 3. Metin Yaylacı
  19.10.2017 22:55:17

  İmam gazali hakkında söylenecek o kadar çok söz varki belkide yazmaya kalksak ciltler dolusu kitap çıkar öyle güzel bir insan allah mekanını cennet etsin bu güzel insanı anmamıza vesile olmak için yazdığınız bu makale içinde ayrıca teşekkür ederim yazılarınızı beğenerek takip ediyorum.

 4. Bilal Kaya
  23.10.2017 10:36:24

  İmam-ı Gazali, bütün bir ömrünü gecelerini ve gündüzlerini devamlı yazarak geçirmiş insanları eserleriyle aydınlatmış çok büyük bir islam alimidir. İmam Gazali O kadar çok kitap yazdı ki, ömrü boyunca eserlerini günlere bölmeye kalkarsak sadece bir günde 18 sayfa metin yazmış gibidir. Yazmış olduğu eserlerinin sayısı 1000’e ulaştığı, Mevduât-ul-Ulum eserinde bizlere bildirilmektedir.

  1959’da ise dört Alman ordinaryüs profesörü, İmam-ı Gazali'nin birçok kitabını okuyarak, İslam dinine aşık olmuşlardır ve İmam Gazali’nin kitaplarını Almancaya tercüme ederek sonundada müslümanlıkla şereflenmişlerdir.

  Demem o ki kim ne söylerse söylesin ne konuşursa konuşsun Yüce Allah'ın C.C. dediği olur ve herkes nasibi kadar alır hayattan o düşük zavallılar imam gazali hakkında ne söylerlerse söylesinler boşa belliki nasipsiz insanlarmış üzülüyorum onlara öyle bir zatın kitabını oku anlama birde o küçük beyninle yorum yap o büyük zatı lekelemeye çalış yazık ne diyeyim Allah Teala hidayet versin hepsine Allah C.C. islah etsin.

 5. Ahmet Tokat
  29.05.2018 09:46:55

  Allah sizden ve Ümmeti Muhammed den Razı Olsun Teşekkürler.

( Sizin Görüş ve Önerileriniz Bizim İçin Çok Önemlidir O Sebeple Yorumlarınızı Bizden Esirgemeyiniz )
Yorum Yaz