• Regaip Kandili ve Önemi
2602.2020

Regaip Kandili ve Önemi

Regaip Kandilinin Önemi Nedir ve Ne zamandır?

Regaib; rahmeti, bereketi ve mağfireti bol üç ayların manevi iklimine girildiğinin habercisidir. Recep ayının da ilk cuma gecesi… Allah’ın mağfiretinin, engin lütuf ve kereminin üzerimize sağanak sağanak yağdığı bir rağbet gecesi…

İstek, arzu ve beğenmedir rağbet… İnsan rağbet ettiği değerlere göre rağbet görür. Regaib Kandili ise her türlü arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate; regaibimizi Rabbimize yöneltme, bütün işlerimizi O’nun rızasına uygun hâle getirme çabasıdır.

Bu ay 11 ayın sultanı Ramazanı şerife hazırlık aşaması olup af ve mağfiret ayıdır bu ayda ramazanı şerife tertemiz ve pak bir şekilde günahlardan arınıp girmek için nasuh tövbesi etmek gerekmektedir. Bu ay allahın fazlı kereminin bol bol ihsan ettiği mübarek aylardan olup işlenen sevaplar 1 e 70 den başlamaktadır. Nasıl ki ramazan ayında özel olarak oruç ibadeti vardır cuma günlerinde cuma namazı vardır islamiyette bu şekilde bu aya özel olarak bir ibadet söz konusu değildir. Bu ayda müslümanların çokça tövbe edip günahlarından arınarak rabbine tam bir teslimiyet ile yönelmesi gerekmektedir.

 

"Allah dostu Abdul Hakim Arvasi Hazretleri tövbe konusunda şöyle güzel bir örnek buyurmaktadır insan hayatı bir temiz kağıt gibidir insan küçük bir günah işlediği zaman o kağıda kurşun kalem ile yanlış bir yazı yazmış olur bu yazı lastik silgiyle siline bilir fakat silinsede az da olsa izi kalması muhtemeldir bu kağıt üzerine kurşun kalemlede olsa çokça yanlış yaparsan kağıt silmekten aşınır ve bir süre sonra yırtılma ihtimali yüksektir işte küçük günahlarda ısrarda bu şekilde küçük görülür ve ısrarcı olunursa kalbe büyük zarar verir küçük günahlarda ısrarcı olmaktanda sakınmak gerekmektedir. Ek olarakda insan oğlu Allah korusun büyük bir günah işlediği vakit bu kağıda çini mürekkeple yazı yazmaya benzemektedir bu mürekkebi silgi ile silmek mümkün değildir bu günahtan kurtulmak için kağıdı yakmak gerekir buyurmuştur." Yani insan büyük bir günah işlemekten büyük bir titizlikle  kaçınmalıdır olurda allah korusun böyle bir günah bataklığına dalarsa tek çözümü yanmaktır Allah ve Resulünün aşkı ile kalbinin yanması gerekmektedir günahkar bir kalple bu mümkün değildir bu sebeple öncelikle kulun Allah'a yönelip nasuh tövbesi etmesi daima Allah'ı gönülden zikretmesi ibadetlerini aksatmaması ve rabbine teslim olması gerekmektedir. O vakit insanın kalbindeki karalık gider ve gönlü nurlanır gönül bir Rabbini bilir Allah diye yanar her hücresini Resulullah ın aşkı sarar farkında olmadan bile hep Allahı zikrederken bulur kendini camiler ona güzel bir mesken olur gönlü huzur dolar işte dünya ve ahiretin selameti tövbeden geçmektedir. Gelin bu mübarek ayda alemlerin rabbi olan dönüşümüzün ancak ona olduğu bir nefes bile garantimizin olmadığı şu fani dünyadan gönlümüzü kopararak Allah a yönelip nasuh tövbesi edelim o zaman herşeyin nasıl değiştiğini tüm kapıların kendi kendine nasıl açıldığını göreceğiz inşaallah.

 

Bir insan tövbe ettikten sonra tövbesinin kabul olup olmadığını anlaması açısından insanın kendi nefsini sorgulaması gerekir nasılki bir ham olmamış meyve dalından koparılmak istendiğinde koparılmaz dal kırılır ama meyve genede gelmez çok zordur koparılması olgun meyve ise tam anlamıyla olduğu zaman hemen eline gelir hatta kendi kendine düşer bir zaman sonra işte insanda kemale erdiğinde tövbesi kabul olup kamil bir mümin olduğunda böyledir. Kişi kendine bakmalı ölüme hazırmı diye ölümden hala korkuyormu yoksa Allah ve resulüne kavuşma arzusuyla mı yanıyor insan kendini bir sorgulamalı. Bu şekilde kişi kemale erip ermediğini anlayabilir. Allah cümlemizi kamil bir mümin olup imanımızın kemale ermesini ve ramazanı şerife tertemiz günahsız kamil bir mümin olarak ulaşmayı nasip etsin inşaallah.

Allah'ın Selamı Rahmeti ve Bereketi üzerinize olsun.

Yorumlar

  1. Galip Keleş
    2/26/2020 11:38:05 PM

    Çok teşekkürler

( Sizin Görüş ve Önerileriniz Bizim İçin Çok Önemlidir O Sebeple Yorumlarınızı Bizden Esirgemeyiniz )
Yorum Yaz